Prevencia a včasná liečba COVIDU-19

alebo aby sa pacienti nemuseli dostať do nemocnice 🙏

Ako všetci už bohužiaľ vieme, ochorenie Covid-19 je veľmi vážne ochorenie s možnosťou trvalých následkov alebo aj smrti.  Rozhodli sme sa pre Vás pripraviť podrobný manuál, ako sa doma chrániť a liečiť, keď už infekcia prepukne.

U chorých kovidových pacientov doma treba pravidelne a priebežne sledovať:

  1. teplotu
  2. saturáciu krvi kyslíkom (oximetrom – štipcom na prst)
  3. pulz, tlak krvi
  4. príp. aj zápalovú aktivitu z kvapky krvi (domácim CRP testom)
  5. príp. aj vyšetrenie moču (lakmusovým pásikom – papierikom na acetón, cukor a pod.)
  6. S ATB treba vždy užívať silné probiotiká (Biopron forte alebo Biopron premium, dobrý je aj Floraliv = probiotikum + B komplex).
  7. Vysoké dávky C, D vitamínov a Zn (podľa FLCCC protokolu), pitný režim (veľa veľa piť a močiť), ľahká nedráždivá rastlinná strava

Všetko je veľmi dobre spracovane v protokole od Expertov amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) od renomovaných autorov: Paul E. Marik, M.D., Pierre Kory, M.D., M.P.A. a ďalších.

Oveľa viac nájdete aj na stránke FLCCC Alliance:

https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/i-mask-plus-protocol/

Poslanie a ciele FLCCC Aliancie

Aliancia „Front Line COVID-19 Critical Care Alliance“ založená poprednými špecialistami na kritickú starostlivosť v marci 2020, na začiatku pandémie koronavírusu, je teraz neziskovou organizáciou 501(c)(3), ktorá sa venuje vývoju vysoko účinných liečebných protokolov. zabrániť prenosu COVID-19 a zlepšiť výsledky pre pacientov chorých na toto ochorenie.

Tiež dávame do povedomia tento manuál pre lekárov, z ktorého sa vieme veľa naučiť:

Pri ochorení je velmi doležitá protizápalová dieta

Dalej tiež velmi doležitý dokument ako riešiť horúčku, vracanie a hnačky

Lieky, preparáty a prístroje, ktoré nám s liečbou môžu pomocť

1. Domáci CRP test

Niekedy je potrebné, aby si pacient vyšetril zápalovú aktivitu doma domácim CRP testom (nepliesť PCR testem na Covid), aby sa lekár vedel VČAS rozhodnúť pre ATB liečbu. Za týmto účelom posielam inštruktážne video a možnosti vyhodnotenia testu:

https://www.veroval.info/cs-cz/produkty/domaci-testy/pomohou-vam-k-leceni-antibiotika

2. Inhalovanie

Keď pacientov trápi o.i. KAŠEĽ,  je neoceniteľnou výhodou inhalovať liečivá priamo do dýchacích ciest a obísť (šetriť) tak žalúdok. Nezaťažovať trávenie a pečeň a zároveň dosiahnuť rýchlejší efekt. Liečivá takto aplikujeme priamo tam, kde potrebujeme, aby pôsobili. Tým sa efektívne sa skráti čas čakania, kým sa účinná látka vstrebe a krvou dopraví na miesto určenia. K tomu je však potrebné mať k dispozícii doma INHALÁTOR, ktorý sa kupuje v zdravotníckych potrebách, elektropredajniach, dokonca aj v DM drogérii, alebo jednoducho na internete.

3. Produkty na inhalovanie

  1. Yabro – https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/yabro-568273.html
    na inhalovanie 0,3% YABRO, lebo je aj 0,18% (určené len na horné dých. cesty – preplachy nosa a prinosových dutín)
  2. Ambrobene – https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/ambrobene-7-5-mg-ml-589080.html
    Ambrobene je mukolytikum (ako napríklad aj Erdomed, Solmucol a pod.) , ktoré zrieďuje (skvapalňuje) husté hlieny, podporuje vykašliavanie… Dráždenie na kašeľ tlmia lieky zo skupiny antihistaminík, ako napr. Zodac, Zenaro, Cezera, Dasselta, Aerius… a výborne tlmí kašeľ aj horká čokoláda, lebo obs. účinnú látku teobromin a zároveň je pri Covide výhodná aj tým, že pôsobí proti hnačkám, ktoré kovidových pacientov tiež často trápia…

  3. Vincentka – https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/vincentka-voda-nevratna-flasa-441665.html

Technická poznámka: – YABRO (kys. hyaluronovú) – možno inhalovať iba v kompresorovom inhalátore s výkonom cca 0,4 ml/min. a sólo (nemiešať s ničím). – VINCENTKA a AMBROBENE inh./p.o. roztok – možno inhalovať samostatne alebo aj spolu naraz. – VINCENTKA a YABRO – sú telu vlastné, prirodzené a slizniciam dých. ciest prospešné látky, to zn., že vhodné od narodenia a aj preventívne (napr. u alergikov) 

4. Trávenie

  • Na žalúdok je dobrý Qamatel (na predpis) 
  • Proti zvracaniu napr. aj Antimetil tbl., vhodný aj pre deti, tehotné (pri ranných nevoľnostiach) aj dojčiace ženy… (prírodný produkt na báze závoru).
  • Pri hnačkách je výborný Tasectan (od 14r. kapsuly, mladším pacientom – od narodenia – prášky do vody, bezlaktózového mlieka, jogurtu, či napr. do mrkvovo-jablkovej šťavy). Je to komplex želatíny a kyseliny trieslovej, nepodlieha zmenám v žalúdku a účinkuje tak, že vytvára film, ktorý chráni črevnú stenu, redukuje vracanie, neovplyvňuje vstrebávanie živín z potravy ani súčasne podávaných liekov, účinkuje do 12h, podáva sa á 4-6h až kým hnačka nevymizne. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/tasectan-500-mg-276296.html 
  • „Silné“ probiotiká, napr. Biopron FORTE, Biopron PREMIUM a / alebo aj FLORALIV = probiotikum + B-komplex (deťom možno kapsulu rozobrať a podať priamo prášok)

5. Rehydratácia

Pri teplotách (potením strácame vodu a soli), pri vracaní a hnačkách myslieť na REHYDRATÁCIU, t.j. na rehydratačné perorálne roztoky (napr. Kulíšek, Enhydrol alebo Fluidex)

7. Sťažené dýchanie

Keď sa pacientovi ŤAŽKO DÝCHA, pomôcť môžu: 

  1. Dávkovacie aerosólové spreje
  • na predpis. Ak sa neviete dovolať cez deň svojmu lekárovi, môžete volať od 16. do 22.h. aj na pohotovosť
  • bronchodilatačný spray VENTOLIN môže predpísať hociktorý všeobecný lekár
  • kortikosteroidy v podstate tiež, ale na priamu platbu pacienta, príp. predpíše kortikoid v tabletkách)
  • spraye musíte pred každým použitím aj medzi jednotlivými strekmi pretrepať.
  • ak inhalujete kortikosteroidy – t.j. protizápalové hormóny, po aplikácii si vždy viackrát vypláchnite ústa vodou a vypľujte ju. Znížite tým riziko rozvoja plesňovej infekcie (kandidózy) a zachrípnutia.
  • po aplikácii nasaďte na náustok krytku. Inhalátor sa čistí čistou, suchou handričkou, mäkkou kefkou alebo papierovou vreckovkou, aspoň 1x týždenne.
  • čistenie inhalátora záleží od typu, avšak náustok a otvor, cez ktorý je liek uvoľňovaný, v prípade viditeľných nečistôt hneď vytrite suchým vatovým tampónom.
  • POSTUP INHALÁCIE:
    (Pri aplikácii je dôležité, aby ste sa liečiva správne a hlboko nadýchli, zadržali dych na pár sekúnd a až potom vydýchli a pokračovali v normálnom dýchaní….)Najdôležitejšie je, aby ste najprv úplne vydýchli. Potom si jemne vložte náustok medzi zuby (nezahryznite do neho!), stisnite pery a vdýchnite čo najhlbšie. Zosúlaďte stlačenie inhalátora s nádychom.
    Potom zadržte dych na niekoľko sekúnd, následne vydýchnite nosom a až nakoniec si vyberte náustok z úst a dýchajte normálne.
    Dôležité je, aby ste sa nadychovali ústami a vydychovali nosom, keďže ide o ústne inhalátory. Počas jedného nádychu by ste si nemali aplikovať viac než 1 vstrek.

2. Efektíve vetranie miestnosti, v ktorej ošetrujeme chorého.

pri klesajúcej saturácii kyslíka v krvi pacienta (viď na „prstovom štipci“ oximetri) možno aj v domácich podmienkach inhalovať kyslík.

v lekárni sa dá zakúpiť  „Prenosná kyslíková fľaša OXYGEN, 14 litrová“ – certifikovaný inhalačný O2 v spreji s inhalačnou maskou a hadičkou:

 

3. Ochrana proti krvným zrazeninám

Menej rizikových pacientov preventívne (prevencia možných trombo-embolických komplikácií) prekrývame kyselinou acetylsalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin a pod.) 
https://www.hlavnydennik.sk/2021/11/23/zazracne-lieky-acylpyrin-a-aspirin-mozu-pomoct-aj-pri-covide

Keď lekár zváži, že preventívne užívanie Acylpyrinu u rizikových pacientov nemusí stačiť, bude treba pod lekárskym dohľadom pristúpiť k podkožnému pichaniu nízkomolekulárneho heparínu (napr. Fraxiparinu), čo je v možnostiach príbuzných (aj samotného pacienta) zvládnuť doma. Je to výkon, ktorý môže pacientovi s Covidom-19 zachrániť život!

Odborné lekárske práce

Koho by zaujímali aj odborné lekárske práce, dovoľte mi dať do Vašej pozornosti:

  • aktuálnu prácu od prezidenta Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie Prof. MUDr. Jeseňáka, PhD., MBA, Dott.Ric. a Prof. MUDr. Hrubiška, PhD., uverejnenú tohto roku opakovane v REVUE MEDICÍNY (pre lekárov prvého kontaktu): 
  • zo zahraničných napr. túto americkú: https://journals.lww.com/americantherapeutics/Fulltext/2021/08000/Ivermectin_for_Prevention_and_Treatment_of.7.aspx 
  • my máme z praxe dobré skúsenosti s účinnosťou aj bezpečnosťou IVM, ak sa nasadí včas a v správnej dávke. Samozrejme, že nie je to len o IVM,  ale ide o komplexnú záležitosť
  • kto ho nechce vyskúšať, máme aj iné možnosti prevencie a liečby, každému sa snažíme podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia pomôcť tak a do takej miery, do akej nám dovolí.  Dôvera (liečbe aj lekárovi) a psychická pohoda je tiež veľmi dôležitá…
  • keď ide o život, všetok „balast“ musí ísť nabok.
  • Pacient, jeho zdravie a bezpečnosť, musí byť vždy na prvom mieste, samozrejme pri úplnom rešpektovaní jeho vôle.

Vitamíny a výživové doplnky

Vitamín D
„možno tiež zaradiť medzi esenciálne /základné, nevyhnutné/ liečivá infekcie Covid-19“ (viď citát zo práce pánov profesorov spomínaný nižšie na tejto stránke).
Preto, ak ste ho doteraz neužívali pravidelne alebo vôbec, nasaďte si čo najskôr vysoké dávky – aj 10000 IU denne a s jedlom 2-4 týždne.
Ďalej podľa skontrolovanej sérovej hladiny D vit. v krvi
Treba ho podávať s jedlom, lebo je v tukoch rozpustný. Pri Covide samozrejme so ZDRAVÝMI tukmi. Rastlinnými olejmi, s olejnatými semienkami, orechmi, s avokádom a pod.

http://www.preventivne.sk/tema/decko/skuma-vitamin-ktory-zachranuje-ludske-zivoty-bojujeme-pandemiou-deficitu-decko-je-pritom-zazracne.html

Covirin
Výživový doplnok s obsahom polyfenolov/flavonoidov – quercetínu, kurkumínu, katechínov z extraktu, zeleného čaju vrátane EGCG, extraktu zo sladkého drievka/lekorice – glycyrrhizínu, piperínu, minerálov (zinok, selén), vitamínov skupiny B (B3, B9, B12), a vitamínov C, D a E vo forme kapsúl. Vitamín C, D, B9, B12, selén a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín C, E, selén, zinok prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Vitamín C, B3, B9, B12 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy.DÁVKOVANIE: 1 – 2 kapsuly 2x denne (maximálna dávka 4 kapsuly / deň) s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny.
https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/onepharma-covirin-814055.html

Ak nemajú ľudia peniaze nazvyš, nech si aspoň dajú predpísať lacný vitamín D Vigantol kv. (1 kv. = 500 IU), tieto kvapky treba kvapkať do lyžice polievky, jogurtu, omáčky, na chlieb s pomazánkou a pod., lebo je v tukoch rozpustný…

Za materiály a informácie ďakujeme Mudr. Marte Hricovej