Chata Podbanské – Deti v sieti

Na začiatku Júla 2018 boli naše deti na chate v Podbanskom. Cieľom bolo, aby nesedeli pri počítačoch, nehladkali mobily a nesurfovali na internete, ale zažívali skutočné kamarátstva a dobrodružstvá v prírode.

Každý deň bol zameraný na inú oblasť výchovy detí.  Deti sa mohli naučiť vyrábať nové veci. Jeden deň bol zameraný na pohybové aktivity v prírode aj v bazénoch. Iné dni sme pre deti pripravili hry na spoluprácu v tíme.

Na začiatku sme im vysvetlili odmeňovací systém. Každý deň mohli ohodnotiť jeden druhého vlajočkami, ktoré boli z rôznych farieb. Tie predstavovali jednotlivé hodnotené veci, ktoré sme si ako vedúci všímali počas dňa pri deťoch. Ale aj deti navzájom sa mohli oceniť, pričom ale museli vždy povedať tomu druhému za čo konkrétne ho oceňujú.

Hodnotili sa tieto veci:  Pomoc, tvorivosť, čestnosť, priateľstvo, spolupráca.

Okrem toho sme mali každý večer príbeh o Jozefovi a tom čo zažil od detstva až po vládnutie v Egypte. A za každým príbehom sme pozerali krátke videá príslušné k téme dňa. Boli to videá práve o mobiloch, počítačových hrách a internete. Vždy iné video, niekedy aj 2 za večer – ovce.sk

Po pozretí krátkeho videa sme o tom rozprávali, pýtal som sa deti na ich skúsenosti, názory a postoje. Každý večer boli diskusie po príbehu a videách dlhšie a dlhšie. Nakoniec sme ďakovali spolu za to, čo sme v ten deň prežili.

Posledný večer bol slávnostnejší, deti dostali odmeny podľa bodov v jednotlivých kategóriách (vlajočky).

Marek, Barborka a Darinka