Skutky 17,11
Tunajší Židia boli šľachetnejší ako v Tesalonike.Prijímali Slovo s veľkou dychtivosťou a každý deň skúmali Písmo, či je to naozaj tak. /SEP/
V dňoch 10.až 20. januára sa v priestoroch okresnej knižnice v Lučenci uskutočnila putovná výstava zameraná na tému: Biblia včera, dnes a zajtra.
Očakávania boli veľké, hoci s malou dušičkou. Každá zo zainteresovaných strán prispela do tohto diela svojim podielom práce, ktorá bola korunovaná úspechom. Prichádzalo množstvo ľudí, mládeže, detí, ktorí svojim záujmom dokazovali, že odkaz Biblie nie je len pre generáciu starších, ale že jej odkaz je stále aktuálny a platný pre všetky časy a generácie.
Návštevníci si mohli prezrieť exponáty zo 16.storočia, tzv. Melantrichove Biblie vydané v českom jazyku. Ďalším skvostom bol známy Kralický preklad Biblie, ktorý bol a je považovaný za jeden z najkvalitnejších prekladov Písma v Európe. Tieto preklady zohrali dôležitú úlohu v dejinách českého národa, keď prispeli k jednote, vývoju a kodifikácii českého jazyka, slúžili ako obrana proti germanizácii a samozrejme k aktívnemu vzťahu človeka k Bohu a k blížnemu. Kralický preklad bol v bohatej miere používaný aj na Slovensku, kde výrazne prispel k podobným hodnotám a prioritám ako tomu bolo v Čechách.
Svoju výpovednú hodnotu mali Biblie cudzojazyčné, kancionály a postily /zbierky kázaní/. Každý vystavený exponát prehováral svojim jazykom, príbehom, atmosférou, exotikou, ako napr. spevník a Biblia preložené do afrického jazyka kmeňa Zulu.
Veľký záujem vzbudzoval Nový Zákon, ktorý bol vyhotovený pre outdorové /turistické/ aktivity, t.z. že bol vyhotovený z nehorľavého a vo vode nerozpustného materiálu. Bol vystavený ponorením vo vode a priťahoval hlavne mládež a deti.
Po stenách viseli mapy, kde bolo možné sledovať rôzne obdobia histórie dejín našej planéty, ktoré sa viažu nejakým spôsobom k Biblii. Dlhá nástenná biblická mapa približovala časové obdobia a rodokmene ľudského rodu od Adama až po Havla.
Súčasťou výstavy boli aj súťaže, prednášky a rozhovory. Bolo rozdaných mnoho materiálov, Biblií a zakúpených kníh. Za spomínané časové obdobie navštívilo expozíciu cca 500 návštevníkov.
Aké boli odozvy? Ľudia boli povzbudení, potešení, že sa v Lučenci niečo také uskutočnilo. Kládli mnoho otázok, ktoré boli často premiešané s pohnutými životnými príbehmi. Bolo možné pozorovať, ako hlboko sa zvesť Biblie dotýka každého z nás, že Biblia má čo povedať aj dnes. Jej výpovedná hodnota je stále živá.
Vďaku treba vyjadriť autorovi a realizátorovi myšlienky o putovnej výstave, pánovi Petrovi Hamrózimu, pani riaditeľke a jej realizačnému tímu, ktorí sa pre výstavu nadchli, zrealizovali a zorganizovali ju, ako aj ostatným, ktorí svojim úsilím tiež k tomuto vydarenému podujatiu prispeli. Tá najväčšia vďaka patrí Tebe, náš dobrý Bože.